اسفرورین
 
قالب وبلاگ

«شال و اسفرورین» ترکیب بامسمایی است که سالهاست اجزای آن سعی دارند که خود را یک سر و گردن از دیگری بالاتر نشان دهند. شال و اسفرورین هرکدام به تنهایی یکی از بزرگترین بخش های استان می باشند که در فاصله ای 3 کیلومتری از یکدیگر در دو سوی رودخانه خررود واقع شده اند این رودخانه  آنگونه که محل افتراق جغرافیایی بوده سالها بهانه رقابت این دو همسایه بود  و حتی در این سالها که حتی قطره آبی  نیزدر آن جریان ندارد به عنوان مرز بین دو شهر شناخته می شود.

این زمینه اختلاف و رقابت قدیمی بعدها به حوزه های دیگر نیز کشیده شد و در هر مناسبت و ارتقای جایگاه یکی، دیگری به عنوان مانع ظاهر میشد و تمام رشته های دیگری را پنبه می کرد.

در این بین به تناسب حل هر مشکلی مثلا در زمان ایجاد بخشداری کسانی پیشنهاد وحدت بین دو همسایه دیوار به دیوار را می دادند که همیشه مورد استقبال اهالی دو سوی رودخانه قرار می گرفت. ولی این وحدت علاوه بر اینکه زیاد باب دل بعضی از بزرگان دو منطقه نبود از طرف دوستان فرامنطقه ای نیز به عنوان یک تهدید ارزیابی می شد و با حسن نیت و یا سوء نیت مانع این یکپارچگی می شدند.

 امروز یکی از خواسته های بحق مردم دو منطقه ایجاد فرمانداری است ولی به نظر می رسد این لقمه آنچنان گلوگیر باشد که هیچ کدام از این دو شهر نتواند به تنهایی آنرا هضم نماید  و لذا مجددا جهت حل مشکل بحث اتحاد را پیش کشیده اند تا انشالله اگر در سالهای قبل نتوانستند به بخشداری مشترک برسند این بار تابلوی یک شهرستان را در ابتدا و انتهای منطقه نصب نمایند.

به نظر می رسد امروز شرایط متفاوت از گذشته است:

مردم همانگونه که در مراودات اجتماعی و پیوند های خانوادگی با همسایه خویش مشکلی نداشته و ندارند در بحث اتحاد استراتژیکی دو منطقه نیز نه تنها مخالفتی ندارند بلکه از آمال و آروزوهای خویش عنوان می کنند.

بزرگان دو منطقه نیز باتوجه به درک شرایط یه یک وفاق نسبی دست یافته اند و به این باور رسیده اند که شاید اینبار وحدت تنها و تنها راه حل موجود  باشد. هر چند در کسب رضایت بزرگان دوسوی رودخانه نباید از ایفای نقش مثبت حاج آقا اسلامی غافل شد که اگر نبود اصرار و توجیه ایشان شاید اینبار هم کسانی ساز ناجور کوک می کردند.

از دوستان فرامنطقه ای نیز به حمدالله کسانی مانند حاج امیر و عباسپور در راس هرم دو شهرستان تاکستان و بوئین زهرا تکیه زده اند که نه تنها این وحدت را تهدیدی برای خود نمی بینند بلکه آنرا فرصتی یافته اند که مراتب دوستی خود را به این دو منطقه بزرگ به اثبات برسانند و به جد عنوان کرده اند که از خواسته مردم دفاع خواهند کرد.

با توجه به جمیع جهات به نظر می رسد که همه شرایط برای وحدت شال و اسفرورین فراهم شده است و انشالله متولیان امر نیز این مسیر را چنان طی نمایند و مدیریت کنند که اختلاف بر سر مسائل جزئی آنان را از یک خیر کلی محروم ننماید.

[ پنجشنبه ۱۳۸٩/٤/۱٧ ] [ ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ ] [ علی فخار سلیمانی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

اسفرورینی هستم، اسفرورین شهر من، زادگاه و موطن من. می خواهم از شهرم بنویسم از مردمانش، از نوع زندگی، از نوع روابط بین شان، از سنت هایش، از کوچه و خیابان هایش، از تاریخش و خلاصه از هر چیزی که فکرش را بکنید.
امکانات وب