اسفرورین
 
قالب وبلاگ

همه ما داستان ها و وقایع مریوط به درگیری های قومی و طائفه ای را در ادوار گذشته از زبان ناقلین اخبار شنیده ایم، شنیده ایم که مثلا برسر حق حساب کردن مقداری آب ضرب و شتم بین دو نفر تبدیل به نزاعی طائفه ای شده و سالها عامل اختلاف و کینه و کدورت طرفین شده است  و طرفین مخاصمه نیز در این نزاع ها از چوب و بیل گرفته تا سلاح های گرم! جهت غلبه بر دیگری استفاده می کردند و در روز بعد با پادرمیانی ریش سفیدان و مصلحین حرفه ای  بدون اینکه عواقبی متوجه مقصر و ضارب شود صلحی نیم بند برقرار می گردید.

در دهه های اخیر به لطف و برکات انقلاب اسلامی که چتر حمایتی قانون برسر منطقه ما نیز سایه افکنده و همچنین با فرهنگ سازی که در باب تقدیس اخوت و مروت و مذمت کینه و کدورت در بین مردم صورت گرفت، این نزاع های قومی قبیله ای و بالطبع استفاده از سلاح های گرم به حداقل ممکن رسید. هر چند بالشخصه معتقدم حاکمیت قانون تاثیر شگرفی بر ترک این ناهنجاری اجتماعی منطقه داشته است.

متاسفانه در سال جاری به هر دلیلی که باشد این ناهنجاری رو یه فزونی گذاشته است و عده ای به دلایل بسیار پیش پا افتاده با استفاده از سلاح های گرم اقدام به رعب و وحشت می نمایند. که به نظر من یکی از دلایل عمده آن اقدام عده ای _چه با حسن نیت و یا سوء نیت_ برای حل اختلافات در خارج مسیر قانونی آن می باشد. با توجه به اینکه در جرائمی مانند استفاده از سلاح گرم که علاوه برجنبه شخصی دارای جنبه عمومی نیز می باشد که اصولا مدعی العموم باید وارد دعوی شود و در مواقعی که از طریق معتمدین و ریش سفیدان در خارج از مسیر قانونی صلح و آشتی برقرار می گردد نباید مدعی العموم از جنبه عمومی جرم چشم پوشی نماید متاسفانه این چشم پوشی ها و این عدم مجازات متخلفین باعث یک عقب گرد فرهنگی در منطقه شده است و در حالی که ژست تجدد و روشنفکری بخود می گیریم اعمال قرون وسطایی از ما سر می زند.

شاید نگارش این چند سطر به مذاق بعضی از دوستان و علاقه مندان به رشد و تعالی منطقه و اسفرورین خوش نیاید چون اینان معتقدند که باید جهت جلوگیری از هرگونه  سوءاستفاده رقبای منطقه ای و فرامنطقه ای کبک وار خود را به ندیدن و نشنیدن بزنیم. ولی حقیر معتقدم تا به وجود بیماری اذعان نداشته باشیم اقدامی نیز در جهت درمان  آن نمی کنیم.

[ سه‌شنبه ۱۳۸٩/٤/٢٩ ] [ ۳:۳٢ ‎ب.ظ ] [ علی فخار سلیمانی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

اسفرورینی هستم، اسفرورین شهر من، زادگاه و موطن من. می خواهم از شهرم بنویسم از مردمانش، از نوع زندگی، از نوع روابط بین شان، از سنت هایش، از کوچه و خیابان هایش، از تاریخش و خلاصه از هر چیزی که فکرش را بکنید.
امکانات وب