اسفرورین
 
قالب وبلاگ

سایت حوزه هنری استان قزوین در اقدامی پسندیده در درج زندگینامه مشاهیر استان از دو تن از مشاهیر اسفرورین نام برده است. هر چند با کمی تحقیق متن نگاشته شده می توانست بهتر از آب درآید اما این ضعف چیزی از ارزش کاری این عزیزان نمی کاهد. در ذیل عینا این دو مطلب نقل می شود:

حجه الاسلام حاج شیخ عبدالرحیم اسفرورینی

این عالم بزرگوار سال 1311 هجری قمری در خانواده ای روحانی و اهل درک و دانش چشم به جهان گشود.دوران کودکی را نزد پدر بزرگوارش حضرت حجه الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد اسفرورینی به کسب علوم دینی پرداخت و مقدمات و سطح را از اساتید بنام آن زمان فرا گرفت. متأسفانه نام اساتید وی معلوم نیست.
مرحوم حاج شیخ عبدالحریم پس از چند سال تحصیل در حوزه علمیه قزوین، برای فرا گرفتن دروس بالاتر وارد حوزه علمیه اصفهان و قم گردید و از محضر اساتید بزرگ و نامدار آن دیار کسب علم نمود و دریچه های علوم دینی را به روی خویش گشود.
این شخص و شخصیت بی نظیر و خستگی ناپذیر پس از چند سال مسافرت علمی سرانجام به موطن خویش بازگشت تا ضمن رتق و فتق امور مردم به تبلیغ و تحکیم احکام و اصول دین بپردازد. وی تا روزی که زنده بود درب خانه اش به روی مردم باز بود و ضمن مشکل گشایی از مردم اسفرورین، شریک واقعی سرنوشت آنان بود.
متأسفانه از تاریخ وفاتش اطلاعی در دست نیست و جائی ثبت نشده است.

حجه الاسلام حاج شیخ عبدالکریم رحیمی اسفرورینی

 شیخ عبدالکریم در سال 1300 هجری در خانواده ای مذهبی و روحانی پای به عرصه وجود نهاد که شجره اش از پسر به پدر عبارتست از عبدالکریم فرزند شیخ عبدالرحیم، شیخ محمد حسن، ملایعقوب، ملاعبدالعظیم، ملاعلی اصغر.

شیخ عبدالکریم کودکی را نزد پدر و جد روحانی خود شروع به تحصیل علم نمود و سال 1327 جهت ادامه تحصیل به قزوین عزیمت کرد. در مدرسه ابراهیمیه، معروف به مدرسه جدید از محضر اساتیدی چون آیت الله رفیعی قزوینی، آیت الله سید ابوترابی، آیت الله شیخ عبد الحسین شهیدی و دیگر بزرگان به کسب علم پرداخت. پس از تکمیل تحصیلات به زادگاهش اسپرورین، بازگشت و قریب نیم قرن کمر به خدمت اهالی اسفرورین بست و تبلیغ و ترویج قوانین دین را سرلوحه برنامه هایش قرار داد.
این روحانی مخلص استعداد سرشاری داشت و هر مسئله و سوالی که مطرح می شد بلافاصله جواب می داد. این مرحوم کراراً می فرمودند حضرت آیت الله رفیعی قزوینی (ره) بارها به من فرمودند که «حاج شیخ عبدالکریم در سیمای شما آثار اجتهاد را می بینیم، به اسفرورین نروید.» اما از آنجا که پدر و جد روحانی ام به دیار باقی شتافته بودند می بایست برای تبلیغ و ترویج احکام الله برای خلق الله به اسفرورین مراجعت کنند.
از آنجا که مرحوم شیخ عبدالکریم انسانی مردم دار و دین مدار بود، وقتی خبر وفاتش به گوش اهالی رسیده مردم اسفرورین و حومه، کار و زندگی را رها نمودند تا در مراسم تشییع جنازه روحانی پیر و پرهیزگار خود شرکت نمایند. روز سوم این شیخ بزرگوار، دهها هزار نفر جمعیت با دسته های عزاداری، در مجلس سوگواری باشکوه این روحانی عزیز، عظیم و عارف با دلی داغدار از فرغت یار، خالصانه شرکت داشتند و پرچم سیاه سوگواری را سر هر کوی و برزن برافراشتند.
جسد پاک این روحانی بزرگوار و پرهیزکار را، به تاریخ 27/3/1375، پس از 75 سال زندگی، کنار مزار پدر و جد بزرگوارش در اسفرورین به خاک سپردند. او رفت اما یادش همواره در دلها زنده است. روح پرتوانش شاد باد.

به نقل از:    http://www.artqazvin.ir/Default.aspx?page=8802

 

[ پنجشنبه ۱۳۸۸/٥/۱ ] [ ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ ] [ علی فخار سلیمانی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

اسفرورینی هستم، اسفرورین شهر من، زادگاه و موطن من. می خواهم از شهرم بنویسم از مردمانش، از نوع زندگی، از نوع روابط بین شان، از سنت هایش، از کوچه و خیابان هایش، از تاریخش و خلاصه از هر چیزی که فکرش را بکنید.
امکانات وب