اَخ

چند روز پیش از دوست عزیزم دکتر بهتویی ایمیلی با عنوان «اَخ» دریافت کردم. عنوانش برایم جالب بود و قبل از مشاهده سایر ایمیل ها از روی کنجکاوی سریع بازش کردم. متن را خواندم. این دوست عزیز از یک منظری خاص نسبت به فیس بوک بازی دولتمردان نگاه کرده بود. با توجه به اینکه حقیر هم به مانند سایر هم سن و سالان در خانه پدری از این خاطرات اَخی فراوان در آلبوم و آرشیو حافظه مان داریم متن ایشان را بی کم و کاست با شما به اشتراک می گذارم:

      سلام دوستان، ضمن احترام به تمام دوستان و خوانندگان، قصد توهین به هیچ مقامی و هیچ نوشته ای و حتی شبکه ای نبوده ونیست و بنده در حد اظهار نظر نیستم و فقط خواستم خاطره ای را بیان کنم. اگر کلماتی که در متن نوشته شده خلاف ادب هست پوزش میخواهم.

این روزها از گوشه و کنار جهان ، اخبار شبکه های مختلف صدا و سیمای جمهوری اسلامی ، رسانه های جمعی ایران و گاهی خارج، محافل و مجالس عمومی و خصوصی صحبت از پیوستن بعضی از دولتمردان به شبکه های اجتماعی شنیده، دیده و خوانده میشود.

گذشته از راست و دروغ و شایعات و همچنین بعضی از اخبار در مورد بعضی اظهار نظرها و تبریک و توئیت کردن وزرا و دولتیان و اینکه به ما چه مربوط که در این زمینه حرفی بزنیم.( ما در زمینه مسائل خصوصی و زندگی نامه و خاطرات حرف میزنیم.)گذشته از اینکه چرا این مسائل این روزها و با این شدت دست به دست میشود. چرا اینگونه برخورد میشود. خوب هست یا بد. اتفاق میمونی است یا نه همه این موارد را کنار میگذاریم و اصلاً در مورد این مسائل و فلسفه های آن کاری نداریم. و صاحب نظر هم نیستم.

اما در این نوشته میخواهم به خاطره ای اشاره کنم که شاید تقریباً همه هم سن و سالهای من و همه هم دوره ای های ما و افرادی که از طبقه میانی جامعه هستند. برایشان تداعی خواهد شد. این است که در خیلی از خانه های ما در زمان قدیم امکانات در حدی نبود که هر زمان و هر موقع «مهمان» خوانده و ناخوانده ای در خانه بیاید. بشود هرآنچه در کنار و توی سفره مهمان بگذارند وهمه من جمله بچه ها بخورند.نه میوه بحدی زیاد بود که جلوی بچه ها بگذارند. نه غذا. بنابر این بچه ها باید مواظب بودند هنگامی که مهمان منزل هست از نظر نزدیکی به میوه ها و غذا حواسشان باشد. که تا

مهمان هست و غذا میل میفرماید یا از میوه ها نوش جان مینماید. به حریم سفره و سینی میوه ها نزدیک نشوند.

اگر گاهی بچه ای نادانی میکرد. یا از روی بی احتیاطی یا ندانم کاری و شاید هم «شکمو» بودن و یا سوء استفاده کردن از موقعیت ، به شعاع حوزه استحفاظی نزدیک شده و ناخنک به غذا یا میوه و هر چیزی که برای مهمان عزیز گذاشته بودند میزد. والدین که بخاطر حفظ آبرو و به اصطلاح «به ضرب سیلی صورت خود را سرخ نگه میداشتند.»  و درآن موقع امکان نشان دادن ضرب شست هم به بچه نادان خود را نداشتند. و باید در جمع عمومی و شخص مهمان و به قول امروزی ها از ترس اتهام عدم رعایت حقوق بشر ؟ و کودک آزاری نمیتوانستند حرفی بزنند و باز برای احترام به کودک؟ و تکریم و ضایع نشدن بچه تُخص خودشان با زبان لطیف و مهربانی حرف میزدند. این جمله را به زبان میآوردند«بچه جان این "اَخِّه" نخور برای عمو آوردیم» این «اخ» فقط برای بچه «اخ» بود و عمو (مهمان ) میتوانست از همان «اخ» بخورد. اشکالی نداشت. اصلاً برای او تهیه شده بود. و . . .

مثل امروز هست. نمیدانم این شبکه ها چه دارد؟ ما که نه فیس بوکی دارم و نه توئیتر، بیشترین شبکه اجتماعی بنده همین سایت ناقابلی هست که گاهی هفته ای یک بار هم نمیتوانم به روز کنم یا خاطراتم را در ان بنویسم. حتی نمیتوانم بعضی عکس ها را در این صفحه بگذارم. بعضی امکاناتتش را نمیدانم. اطلاعاتی هم از جوانب امر ندارم . اطلاعات من و حاجیه خانم از کامپیوتر و رایانه و اینترنت، حداکثر به ایمیل و یاهو مسینجر میرسد که گاهی بتوانیم با پسرمان( داود ) گپی بزنیم و دیداری تازه کنیم و چهره زیبایش را درآن سوی مرزهای میهن عزیزمان و در دیار غربت و در شبه قاره هند نگاه کنیم. و دلتنگی پدرانه و مادرانه خودمان را کاهش دهیم. ما را چه به فیس بوک . شبکه های «اخ؟؟؟» و غیره. بنابر این سر شما را درد نیاورم میدانم  "" اخ ""هست و نباید به آن نزدیک شوم. برای عمو درست کرده اندو ورود به حریم آن برای بچه نادانی مثل من ساخته نشده اند.

امیدوارم که روزی امثال بنده هم که عمری حسرت خوردن همان "" اخ های "" دوران کودکی را داشتیم یا جای عمو باشیم یا به حدی بزرگ شویم که بتوانیم «اَخ» بخوریم!!

/ 2 نظر / 25 بازدید
همشهری

سلام آخ که مردم به این شورای زن رای نمی دادند تا غرور دوروی های اینو اینقدر نگیره . راستی رای مردم که نبود بود؟

سلام آقای فخار از این مطلب اخ عبورنمیکنی مطالب جدید بنویسی مشتری کم شده لابد اخه که نظرداده نمیشه از وضعیت شهر وشورا وانتخاب شهردار ومسولین بنویس اتفاق جدیدی نیفتاده خیلی بیخبریم فکر میکنم باز شورای قبل یه ابهتی داشت افراد وزین وقابل قبول داشتند البته غیراز شکست خورده انتخابات اخیر منتظر خبرهای داغ از اسفرورین وبلاگت اسفرورین هست بیشتر بنویس ممنون