اصلاحات ارضی با پیرمرد اسفرورینی

    در هر برهه ای انجام طرح های بزرگ جهت همراه ساختن مردم و به عقب راندن مخالفان نیاز به کار تبلیغی قوی دارد. در این میان روش های معمول، استفاده از سوژه های خاص عکاسی مرتبط با موضوع می باشد.

    پیرو مطالبی که در رابطه با اصلاحات ارضی در اسفرورین خدمتتان عرض کردم در اسنادی که یکی از دوستان به رویت حقیر رساند مربوط به عکس پیرمردی اسفرورینی است که نهایت فقر را -در جایی که به جای گاو، خود خیش شخم زنی را بر زمین می کشد- تصویر نموده است. در اوایل دهه 40 نشریات آن روز با استفاده از این عکس سعی داشتند تا با به رخ کشیدن شرایط موجود در روابط ارباب- رعیتی مخالفت مالکین و فئودالها را بایکوت نمایند.

عکس چاپ شده در روزنامه اطلاعات 22 فروردین1341

همان عکس در جریده دیگر

/ 5 نظر / 134 بازدید
امیر

سلااااااااااااااااااااااااااااام...

حميد شجاعي

سلام خوب بود . خوشحال ميشم سري به وبلاگم بزني http://hamid_shojaei69.avablog.ir/

صدرا

با سلام و سلام. بسيار عالي بود.. اين عكس حرف هاي زيادي رو براي گفتن داره! شادمانه باشيد و نويسا

مهرعلیان

ای کاش میشد بعدش بیاند به این کشاورزا طرز آبیاریرو یاد بدند تا به قول دکتر کردوانی(پدر کویر شناسی ایران) آبهای زیر زمینی رو غارت نکنند. میشه با یه بررسی گفت چقد زمین کشاورزی و باغ مخصوصا تو بالادست جاده ترانزیت بر اثر کم آبی تبدیل به کویر شده. و اما قسمت بعدی ماجرا. الانم فئودالیسم هستش فقط ما میگیم نیست. اگه نیست به این سوال جواب بدید!! اختلاف قیمت محصول کشاورز سر زمین تا دست مصرف کننده چنده؟ چند روز پیش اخبار میگفت 4000 فئودال تو میوه و تره بار تهران هستش اون موقع تو کل کشور 200 تا بودند. "خیشو از رو دوشمون ورداشتند ولی خویشمون چی" 2500 سال خویش نبودیم وقت میبره این خویشمون عوض شه تازه اگه متوجه بشیم خویش نیستیم. تازه آقای فخارسلیمانی این به دور از انصافه که شخصی برات عکس بفرسته با اسم خودت منتشر کنی . مگه اینکه طرف خودش نخواسته باشه اسمشو بگی.

سید جواد پرپینچی

سلام ، 2 عکس مرتبط با شهر اسفرورین در روزنامه اطلاعات شنبه 22 اردیبهشت ماه 1341 - شماره 10798 ، صحیح می باشد اولین عکس ، عکس پیمرد فقیر می باشد ، دومین عکس مراسم انتقالی قریه اسفرورین میباشد که در دفتر خانه شماره 55 تهران تنظیم شده که وزیر کشور دکتر ارسنجانی قسط اول بهاء آنرا دو میلیون و 570 هزار تومان ارزیابی کردند که آقای مهندس اعتمادی 750000 ریال خانم معین الملوک اعتمادی 431200 ریال خانم نزهت االزمان دادور 484000 ریال بانو عفت الزمان اعتمادی 431200 ریال که بعد از تسلیم چک های اولین قسط خانم نزهت الملوک دادور ادعا میکند که روستا تنها ملک او میباشد و برادر و خواهران او شامل این قانون نبود ه اند