اَجَز

آیا می دانید اَجَز (عَجَز ajaz) چیست؟

     در دهه هایی پیش از این با شروع فصل سرما دفن متوفیان اسفرورینی با مشکلات عدیده ای روبرو می گردید. یا شدت سرما و یخبندان به حدی بود که کار کندن قبور و اجرای مراسم کفن و دفن را سخت و حتی ناممکن می ساخت و همچنین از طرفی سرما و کمبود غذا حیوانات وحشی را به سمت مناطق مسکونی می کشاند و یکی از وحوش «کفتار» بود که پاتوقش در قبرستانها و علاقه اش کندن گورهای تازه بود. به همین سبب اهالی چاره کار را در این دیدند که اجساد را در مکانی محافظت شده و البته دور از دسترس نگهداری کنند تا بعد از فصل سرما مراسم دفن برگزار گردد. به این مکان «اَجَز» گفته می شد که در دو راهی شیخ آباد و نَرگَه را (نرگیرا) (محل بسیج کنونی) اسفرورین واقع شده بود و شامل زیرزمین بزرگی بود که در دیواره ها جای جسد به صورت طاقچه کنده شده بود.

 آثار این مکان تقریبا مخوف تا اوایل دهه 40 شمسی باقی بوده تا اینکه در جریان یک سیل شدید به صورت کامل تخریب می گردد.

* عکس تزیینی است.

/ 6 نظر / 33 بازدید
شهروند

سلام تشكر ميكنم براي اولين بار مي شنوم برام بسيار جالب بود

مفا...

خيلي خيلي جالب بود. آدم خاصی هستید[گل]

دلتنگ وطن

علی آقا دستت درد نکنه خیلی جالب بود، خوشحال می شویم از زود به زود آپ شدنتان

ابی

موندم این عکس را از کجا آوردی خیلی جالب در نوع خود بی نظیر میباشد میگن شما موزی هستین غلطه شماها نابغه هستین خدایی تابحال هیچکس از حرف اینو نزده بود

مهرعلیان

جالبه ، خیلی جالبه،جدید ناب جسارتا شما چند سالتونه؟ اوه حواسم نبود عمر که به سال نیست.

مهرعلیان دیگه

یادمه برای نصب تیر برق در سال 71 (زمانی که دانش آموز سال اول ابتدایی بودم) کارگرا تو حوالی بسیج چاله حفر کرده بودند که آثاری از این عجز پیدا بود.(جر پشته کاملا انتهای گودال مشخص بود)