شهردار خوب

چند سال پیش در اوایل شهرداری مهندس کمالی شهردار پیشین قزوین با دو نفر از دوستان جهت عرض تبریک خدمت ایشان رسیدیم. بعد از احوالپرسی های معمول شهردار از برنامه های خود برای شهر پرده برداشت و با شور و حرارت خاصی از پروژه های بزرگی می گفت که در نظر دارد برای قزوین اجرا نماید و در ادامه از نظرات مشورتی ما جویا شد. یکی از دوستان جمع حاضر که ید طولایی در مباحث فرهنگی در استان و پایتخت داشتند رشته کلام را به دست گرفتند و از شهردار سوال فرمودند:

آیا می دانید شاخص رضایتمندی در بین شهروندان یک شهر چیست؟

آیا می دانید آنچه که تاثیر بسزایی در جلب رضایتمندی شهروندان یک شهر از مجموعه شهرداری دارد برخلاف تصور خیلی از ما اقدامات و چیزهای کوچکی است که هر روزه با آن دست به گریبان هستند می باشد نه اقدامات و پروژه های بزرگ و دهان پرکن!

تا اینجا را داشته باشید!

در نزدیکی منزل مسکونی حقیر در قزوین پارک کوچکی است که در قسمتی از آن با استفاده از وسایلی مانند تاب، سرسره و الاکلنگ و ...  بازیگاه کودک درست شده است. سالها بود که با آمدن اقوام و دوستان به منزل حقیر کودکان فامیل را می بایست با هزار ترفند بعد از ساعتها بازی به خانه کشاند و الی آخر...

و اما منظور!

چند صباحی است که در بین اهالی خانه پدری جملات غریبی ردوبدل می شود که بعد از  گذشت بیش از دو دهه از شهر شدن اسفرورین درباره کمتر مسئولی بکار رفته است و وجه مشترک همه این مکالمات این است که:

«مهندس تبسمی شهردار خوبی است»

واقعا تفاوت شهردار فعلی با دیگران در چیست؟

کدام عملکرد ایشان در این مدت زمان چندماهه تصدی شهرداری اسفرورین باعث این رضایتمندی شده است؟

به نظر من با توجه به خاطره ابتدای این نوشتار این رضایتمندی محصول اقداماتی است که از دید بسیاری شاید کوچک باشد ولی غافل از آنکه تاثیر بسیار زیادی در جلب رضایت شهروندان دارد، به عنوان مثال: 

شهروندان شاهد آنند که بعد از سالیان طولانی با چند وسیله بازی در فضاهای بلااستفاده شهر مرکز بازی برای خردسالان و کودکان ایجاد شده است و دیگر مجبور نیستند که برای ساعتی بازی دلبندان شان به مرکز شهرستان و استان سفر نمایند.

شهروندان شاهد آنند که بعد از سالیان متمادی که خودرو جمع آوری زباله در شهر با بوق! به خانواده ها اعلام می کرد که زباله های خود را بیرون بیاورند با تعبیه سطل های در دار و ماشین مکانیزه جمع آوری زباله چهره شهر را از صحنه های آزاردهنده پاک می کند.

شهروندان شاهد آنند که سالیانی که لبه جدول بلوار و خیابان محل جلوس همشهریان بود؛ تعدادی نیمکت و صندلی در معابر استقرار یافته تا این رسم کهن «سر خله کوه نشینی» تا حدودی ساماندهی گردد.

اهالی شاهد آنند که بعد از سالها که از آسفالت معابر گذشته است با چند کیلو رنگ سفید بلوار اصلی شهر خط کشی شده است تا حدودی رفت و آمد وسائط نقلیه قانونمند صورت پذیرد.

این اقدامات فقط گوشه ای از این قبیل عملکرد مجموعه شهرداری فعلی است که در بین اهالی دهان به دهان در حال نقل و قول است. هرچند که هم اکنون پروژه های بزرگی نیز مانند کارخانه آسفالت در حال اجرا است که گشایش بزرگی در درآمد شهرداری ایجاد خواهد کرد.

نوشتن این موفقیت ها تنها به پای شهردار شاید کمی بی انصافی باشد و قطعا حمایت های مجموعه شورا و دیگر مسئولان شهر در کسب این موفقیت بی تاثیر نبوده است.

آزاردهنده آنست که در کنار این ابراز رضایتمندی اهالی،  نقل و قول هایی هم در بین شهروندان ردوبدل می شود با این مضمون که تصمیم گیران شهر با شهردار مشکل دارند. حقیر با شنیدن این اخبار نمی توانم تعجب خود را از سیاست گذاران شهرداری پنهان نمایم مگر توقع ایشان از شهردار چیست که دم از استیضاح به قصد تغییر شهردار می زنند. توقع زیادی نیست که اگر کسانی از منتخبین مردم به دنبال این امر هستند قصد خود را به طور شفاف با مردم درمیان بگذارند و خلأهای موجود در عملکرد شهردار را برای مردم بازگو نمایند، و اگر این نقل و قول فقط در حد شایعه است توقع اولی تر اینست که با حمایت خود، مجموعه شهرداری را در طی مسیر پیش رو کمک نمایند. 

 

/ 9 نظر / 28 بازدید
صدرا

با سلام و سپاس از دقت و رصد شما دوست گرامي. در بحثي كه شد از "معلومي" به نام “تبسمي” سخن رفت و "مجهولي" به نام "تصميم گيران". تكليف تبسمي مشخص است و تصميم گيران خوب كماكان مجهول اند و به نظرم معلوم كردن اين مجهولان هم تلاشي عبث و بي فايده است و قابل اعتنا نمي تواند باشد. نكته مهم به نظر اينجانب اضافه شدن مفهومي با نام "تصميم ساز" به دو ضلع پيشين و تشكيل مثلثي براي مديريت شهري. بايد بپذيريم كه از گروه تصميم گير بي خاصيت و در عين حال پر رو و ناكارامد گريزي نيست و تا بوده اين گروه بوده اند نمي توان به شكلي آرماني از حذف اين گروه گفت و شهردار هم كه به هر حال ضلع كليدي اين مثلث مديريت شهري است؛ ولي در اين ميان خبري از مجموعه "تصميم ساز" در شهر نيست. گروهي كه بتواند موج بياندازد و چنان كه مرسوم اين روزهاست كمپين باشد. كمپين مديريت كارامد شهري اسفرورين يا هر نام ديگر.

صدرا

متاسفانه داستان غم انگيز اين است كه از اين گروه خبري نيست. نوشته ها و تلاش هاي گاه به گاه امثال آقاي فخارسليماني از زمره كارهايي است كه قابليت بسط و الگو شدن مي تواند باشد و مطمئنا وجود 10 يا 20 وبلاگ شبيه آقاي فخار با رويكرد كمك به سازمان شهري با هر فكر و جناح سياسي و ... تاثيرگزاري بسيار بيشتري مي تواند داشته باشد و مطمئن باشيد غوغا خواهد كرد و سمبه نخبگان را در برابر عاميان بسيار پر زور تر مي كند.

صدرا

فضاي مجازي از مناسب ترين، ارزان ترين، سريع ترين شكل دادن به اين گروه تصميم ساز و كمپين مي تواند باشد و متاسفانه تا به حال اين اتفاق نيافتاده است. كافي است نگاهي به وبلاگ هاي اسفروريني بياندازيد. جداي از آقاي فخار، تي تي و جناب رحيمي يا محمد اكبري كه دغدغه هاي خاص و مورد علاقه خود را دارد بقيه وبلاگ ها را خاكي از دلمردگي، بي انگيزگي، وادادگي و ياس گرفته است. با همه ي احترامي كه به دوستان قائلم شايد صاحبان اين وبلاگ ها يا اصولا چيزي در چنته و فكري در سرشان نبوده و صرفا براي تفنن و اين كه بعله! ما هم هستيم به فضاي مجازي روي آورده اند! يا كه واقعا نمي دانم؟ وبلاگي دورنماي 1400 اسفرورين را دارد!! يعني چشم انداز 20 سال آينده را در نظر دارد و جز چند تبريك و تسليت و كپي پست از جايي ماه هاست به روز نشده!! و حال روز بقيه هم از اين دست است و همه اين آقايان از دوستان ما هستند و احترامشان به جا ولي در حال حاضر همين فضاهاي مجازي و افرادي كه مطمئنا مي توانند "تصميم ساز" باشند آيينه تمام نماي اين شهر مفلوك و خاموش اند. شك نكنيد!

صدرا

به قول نويسندگان دوره قاجار "زياده" "زيادي" است. اگر جُمي به خودمان ولو با كيبورد و انگشتان دستمان ندهيم بايد حتي از اين كورسوهاي اميد و آبادي نيز نااميد شد و اميدوارم كه اين گونه نشود.

مهرعلیان

سلام تقریبا با نظر شما موافقم حرف از استیضاح وتغییر شهردار در بین مردم فقط از روی عادت است هنر بزرگمان حرف زدن است حرفها وادعا هایی که بایش بیفتد حتی هنر دفاع درست از حرفهایی که زده ایم را نداریم .چون از یایه ادعایمان غلط است میخواهیم خراب کنیم ولی خراب میشویم.ازنظرمان اسفرورین یک مجموعه وشهر نیست اسفرورین معطوف است به همان محله ای که ساکنیم.واین اشتباه بزرگ ماست

عباس شفیعی مفا

وقتی که افراد نخبه میدان را خالی می کنند این اتفاق ها عادی است وقتی که منتقد مخرب شناخته می شود و یه سری با شب نشینی برای این مردم بیچاره تعیین تکلیف میکنند از این بهتر نمی شود. حال فرهنگی و تحصیل کرده تا از غر غر و نق زدن عوام در امان باشند ترجیح می دهند بنشینند و تماشا کند فضاباید برای مسئولین ناامن باشد این فضا را عوام با چوب و چماغ می توانند و خواص با قلم؛متاسفانه در نه چوبی در پر شال عوام است نه قلمی نیش داری دست خواص؛ فکر می کنید چند درصد از مردم به فضای مجازی دسترسی و از اخبارمجازی مطلع هستند کمتر از 3درصد. اینکه کمتر از 3 درصد مشکلات را از طریق فضای مجازی دنبال میکنند و 5/2 درصد آن عصا به دستند چگونه می توان انتظار معجزه اشت؟؟ این فضا مشگلی را حل نمی کند آیه یس نمی خوانم معتقدم نخبگان باید وارد شوند و امیدوارم بیایند و بسازند...

صادقی

حاج علی آقا! سلام! بعد از مدتها انتظار بالاخره آمدی! به نکات خوبی اشاره کردی واقعا با همین چند اقدام در ظاهر کوچک ولی در باطن بزرگ حس خوبی به مردم دست داده است که این خود نیز نشان از سالها محرومیت مردم است. به امید حمایت مردم از یک مسئول خوب

اسماعیل زال بیگی

با عرض سلام کاملا با نظر شما موافقم زیرا تغیر دادن شهرداری که بعد از سالها در اسفرورین دست به اقدامات خوبی زده مردم را هم به مسولین شهر از جمله خود شورای شهر وهم به مسولین بلند پایه کشور ونظام بد بین خواهد کرد این خبر رو هم بدم که با بازگشت حجت الاسلام زال بیگی شهردار اسفرورین همچنان در سمت خود باقی خواهد ماند .

دوست

به نظر من بايد درصد رضايت مردم از شهرداري ها را جويا شد و اگر 60 در صد مردم از شهردار شهرشان راضي بودند،مقامات تصميم گيرنده ان شهردار را در مقام خود ابقا كنند.