پیک نیک

در آخرین روز هفته در خانه پدری به طور کاملا تصادفی در خدمت دو حاجی همنام قرار گرفتم یکی در منتهی الیه راست دنیا را نظاره می کرد و دیگری در میانه چپ عینکش را جابجا می کرد:

این از خدمات دولت نهم و دهم می گفت که چقدر خانه ساخته و راه هموار کرده، اسفرورین را در گذر که «سیادنیج» مانع بوده که از خدمات احمدی نژاد بهره مند شود وگرنه در همه جا رونق و آرامش را می شود دید، شنید و لمسش کرد. آن یکی منکر همه بود می گفت درآمد این دولت در طول تاریخ بی سابقه بود و بجای رونق ارزش پول ملی هم به کمترین میزان آن در طول تاریخ رسیده است و این نتیجه ندانم کاری های این دولت است.

این یکی می گفت که یادته چند روز پیش می گفتی که همه چیز در حال ارزان شدن است و به شما گفتم که این موقتی است حالا دیدی حسن آقای شما هم کاری از دستش بر نمی آید. آن یکی در جواب می گفت هنوز که دولت شما سکاندار است.

این یکی می گفت که هر چه بود دزد نبود وگرنه اینقدر به دزد ها گیر نمی داد و آن یکی یادآوری می کرد که سه هزار میلیارد چی بود و این یکی لعنتی نثار گروه انحرافی کرد و ادامه داد خواستند این بنده خدا را خراب کنند.

این یکی می گفت هر چی بود محکم جلوی آمریکا ایستاده بود و نفس کشورهای غربی را بریده بود و آدم حال می کرد که سخنرانی اش را گوش می کرد. آن یکی می گفت نتیجه اش چی شد؟ خودشان آخر کاری گفتند که تمام این گرانی ها و تورم به علت تحریم هاست.

این یکی می گفت که کجای کاری! تورم جهانی است و همین آمریکا و اروپا هم در حل مشکل تورم در مانده اند و مردم هر روز در خیابان ها تظاهرات می کنند و اوباما و بلر! در حل آن ناتوان هستند. آن یکی می گفت اگر جهانی است چرا تو این کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تورم نیست یادت هست در بین دو حج مان بنزین همان یک ریال بود و هنوز همان یک ریال هست.

این مباحثه ادامه داشت ولی هیچکدام قانع نمی شدند و رو به من کردند متفق القول از من سوال کردند که سیاست ما در قبال آمریکا باید چگونه باشد؟ ما باید با بیداری اسلامی کشورهای عربی چگونه برخورد کنیم؟ در سوریه چطور؟ در ترکیه؟ در آمریکا رئیس جمهور سیاست گذار هست یا کنگره و یا سنا؟ و ....

به ایشان عرض کردم که دوستی دارم که سیتی زن آمریکاست و به تازگی از ینگه دنیا به وطن بازگشته. در تجدید دیدار از آنجا می گفت و از فرهنگ جامعه آمریکایی. از رسم و رسوم شان. از پیشرفت های تکنولوژیکی و از درصد و آمار و ارقام امید به زندگی و خدمات اجتماعی ... ولی نکته ای که می خواهم برای شما نقل کنم وصفی بود که از همسایه هایش داشت. این دوست تازه رسیده می گفت که سالهاست که در محله ای زندگی می کنم و هر یک از همسایه ها وقتی از ملیتم سوال می کنند و در پاسخ کلمه «ایرانی» را می شنوند لحظه ای به فکر فرو رفته و در سوال دوم می پرسند که ایران کجاست؟ و بعد از توضیحات تکمیلی یک OK,  Nice to Meet You  گفته خداحافظی می کنند. صحبت های دوستم را نقل و قول کردم که می گفت اطرافیان من در آنجا کمترین توجه را به اخبار سیاسی دارند و اگر خبری را پیگیری می کنند بسته به علائقشان هست بعضی ورزشی، گروهی موسیقی و دسته ای سینما و ... و اصولا برنامه ریزی «پیک نیک» آخر هفته شان از هر چیزی برایشان مهمتر است.

هر دو حاجی رو به من کرده همصدا عنوان کردند  «جواب سوال ما را بده چرا حاشیه میری؟ تازه همین «پیک نیک» که تو میگی پدر جوان های ما را در آورده است.»

نا خودآگاه به یاد یکی از سروده های فکر کنم مرحوم ایرج میرزا افتادم که گفت:

دانه فلفل سیاه و خال مه رویان سیاه

هردو جانسوزند اما این کجا و آن کجا!

...

/ 7 نظر / 29 بازدید
1

پاسخ چه مناسبتی داشت با اصل سئوال سئوال کنندگان شما بایک دانشگاهی صحبت نکردی که این تمثیل را بارشان کردی؟

مفا...

سلام جالب بود مثل همیشه!

صادقی

آقا/خانم 1 به نطر من منطور آقای فخاراین بود که آنطوری که ما همه روزه و همه شب اخبار امریکا و اروپا رو پیگیری میکنیم مردم آنها اصلا پیگیر مسائل ما نیستندو دنبال زندگی خودشان هستند.

م. مهرعلیان

سلام! بارها در کامنت های قبلی در وبلاگ های مختلف از دوستان خواهش کرده ام که حداقل در فضای مجازی رعایت ادب را بنمائیم جناب آقای ابوالفضل شمایی که ظاهرا مدیر یک سایت هم هستید این نوع کامنت گذاشتن بعید است.

رهگذر

اصولا ما ملتي هستيم كه حرف و نظر ديگران ( شما بخوانيد : خارجي ها ) براي ما بسيار مهم و گاها" حياتي است ! و مختص قشر خاصي هم نيست ، آنقدر كه سياسيون ما به امريكا و امثالهم ميپردازند ، به ملت و يا امور داخله اهميتي نميدهند. و آنقدر كه سخنورانمان به سياست مي پردازند ، به اخلاق و منش انساني اهميت نميدهند . و در بسياري موارد آنقدر كه مذهبيون به اين حيطه ورود ميكنند ، به بحث احكام اسلام ( زكات، خمس ، صله رحم و...) و جاري شدن آن در جامعه اهتمام نميورزند . " ااندازه نگهدار كه اندازه نكوست "

حسن

اززحمات شماتشکرمیگردد

به خاطر همین بی اطلاعی امریکاییهاست که دولت مردانش به همه جای دنیا لشکر کشی میکنند در امور کشورها دخالت بیجا میکنند از کره شمالی گرفته افغانستان وعراق و سوریه و سودان وسومالی و امریکای لاتین وجاهای دیگر . بله ثروت بدس اورده امریکاییها حاصل دزدیدن اموال سایر کشورها ومصادره کردن اموال دیکتاتورها یی امثال شاه ودیگران هستش .به قول ساموئل جنگ تمدن ها راه انداختند تا به این جا رسیدند .ولی عرضه ای که داشتند تونستند مدیریتش بکنند