برداشت آزاد

     به مناسب سالگرد ایام پیرورزی انقلاب شبی را مهمان محفلی در مرکز استان بودم، جمعی بود صمیمی که گرد هم آمده بودند تا ایام ملی و میهنی را پاس بدارند. بعد از پذیرایی معمول اینگونه مراسم ها مجری که میزبان هم بودند از عزیزی دعوت کردند تا حضار را در باب «چرایی انقلاب» به فیض برسانند.

     سخنران محترم که یکی از اساتید دانشگاه بودند پشت تریبون قرار گرفت و بعد از مقدمه موضوع سخنرانی خویش را در «چرایی انقلاب»  اعلام کردند و گفتند که در این مورد به «شعار انقلاب» خواهم پرداخت. ایشان ادامه دادند که با توجه به چه زمینه هایی در رژیم گذشته ابتدا اعتراضاتی شکل گرفت و این خواست عمومی در قالب شعار «استقلال، آزادی جمهموری اسلامی» تبلور یافت  و سخنرانی ایشان در قالب همین شعار به بعد از انقلاب نیز ادامه پیدا کرد. در انتها سخنرانی با طرح این سوال انتقادی پایان یافت: «بیایید ببینیم بعد از سی اندی سال چه مقدار از این شعار حاصل شده است و ...»

     لحظاتی که از سخنرانی گذشت احساس کردم که موضوع خیلی برایم آشناست کمی جلوتر دیدم که می توانم باقی سخنرانی را حدس بزنم و چه متن آشنایی بود.

    بله! درست حدس زدید موضوع سخنرانی با تشابه 90 درصدی برداشتی آزاد از نوشتار «شعار انقلاب» حقیر بود که چند روز پیش در همین فضا منتشر کرده بودم و اتفاقاً به عنوان اولین لینک داغ سایت خبری «قزوین امروز» در روزهای 16 و 17 بهمن 92 هم قرار گرفته بود.

    بسیار خوشحال بودم که خوراک یک سخنرانی را در ایام الله دهه فجر آن هم برای یک استاد دانشگاه فراهم کرده بودم و بسیار کنجکاوتر که بدانم اگر سخنران محترم می دانست که منبع موضوع سخنرانی اش از مستمعانش  هم هست چه احساسی پیدا می کرد؟!

    جالب تر اینکه در راه برگشت یکی از همراهان با تحسین سخنران، نکات جالب سخنرانی را برایم یادآوری می کرد و من نیز با تأیید گفته های دوستم خودم را بیشتر در یقه پالتو فرو می بردم تا کمتر در معرض سرما قرار گیرم.

/ 2 نظر / 33 بازدید
علی فصیحی

سلام بر دوست عزیز و هم زبان و همسایه وبلاگ خوبی دارید لذت بردم. در صورت تمایل به وبلاگ بنده هم سر بزنید و اگر لایق دونستید لینک کنید و بگید که با چه عنوانی شما رو لینک کنم. متشکر

k

دورو باجنه باجم؟؟؟؟؟؟؟