قضاوت بلخ

گنه کرد دربلخ آهنگری                     به شوشترزدند گردن مسگری

بنا به توصیه دوستان تا به امروز قصد رسانه ای کردن قضیه فرمانداری را نداشتم و اعتقاد خویش نیز بر این استوار بود که آتش بیار معرکه نشوم و حقیر نیز به نوبه خود فضا را برای پیگیری مسئولین آرام نگه دارم و حتی در این بین پا را فراتر گذاشته و به بعضی از دوستان رسانه ای همشهری توصیه نمودم که در صورت امکان فعلا بر این موضوع مانور ندهند.اما با دیدن تحرکات بعضی از هم استانی ها که کار را تمام شده می پنداشتند و از طرفی با مشاهده برخورد بعضی از مسئولین که این آرامش قبل از طوفان را نشان از عدم جدّیت جامعه اسفرورین در احقاق حق خویش پنداشتند بر آن شدم که این پست را به رشته تحریر درآورم:

 • وامّا ماجرا!

سالها بود که بحث ارتقاء بعضی از بخش های استان به فرمانداری در تقسیمات کشوری استانداری مطرح بود و شنیده ها حاکی بود که دو بخش از استان احتمالاً تبدیل به شهرستان گردد. مسئولین همشهری در این بین فعال شده و در پی جمع آوری ادلّه لازم و ارسال به مراجع ذیربط. با کمی کنکاش مشخص شد که اسفرورین با توجه به گستردگی جغرافیایی و تراکم جمعیتی و ده ها دلیل دیگر که از حوصله این بحث خارج است از بسیاری از بخش های همجوار و غیر همجوار استحقاق بیشتری برای شهرستان شدن را دارا می باشد. لذا بنای غاطبه مردم اسفرورین و به تبع آن مسئولین شهر بر پیگیری فرمانداری مستقل استوار گشت.

 • وحدت:

از آنجایی که اصولاً واژه «وحدت» دارای بار مثبت است شنونده و یا شنوندگان در مقابل شنیدن این واژه موضع تدافعی نمی توانند اتخاذ نمایند. در برهه ای تقریبا دو سه سال پیش با پیشنهاد بعضی از بزرگان از جمله حاج آقا اسلامی موضوع وحدت دو بخش اسفرورین و شال مطرح شد و طی جلساتی از مسئولین دو شهر خواسته شد که برای بالا بردن شانس موفقیت در اخذ فرمانداری با موضوع وحدت پیگیر امور باشند هرعقل سلیمی واقف بود که این طرح شاخص ها  را اگر نگوئیم دو برابر، حداقل افزایش نسبی می داد. در این بین با توجه خواست عمومی نمایندگان وقت دو شهرستان تاکستان و بوئین زهرا آقایان طاهرخانی و عباسپور هم به قضیه ورود پیدا کردند و پیگیری های خوبی صورت گرفت با ورود نمایندگان،  مسئولین استان از جمله سردار صابری نیز در جلسات هماهنگی شرکت کردند و الی آخر ...

 • ماجرای نامه عباسپور

بدبین ترین اسفرورینی هم احتمال نمی داد دعوایی که در پایتخت بر سر سؤال از رئیس جمهور در آبان امسال بین مجلس و رئیس جمهور راه افتاد قرار است شوشتر زمانه در گوشه ای از استان قزوین سربرآورد و سر اسفرورین بریده شود.  ماجرا از این قرار بود که به دنبال اعلام وصول طرح سؤال از رئیس جمهور تعداد 21 نفر از نمایندگان مجلس را ترک کردند و از آنجایی که عباسپور نماینده بوئین زهرا در این چندسال نشان داده که در هر شرایطی حامی ریاست محترم جمهور است در جمع این 21 نفر قرار گرفت. با توجه به اینکه در زمان حال متأسفانه فضای مجلس به گواهی بسیاری از ناظرین بده بستانی شده و هر تذکری به یک وزیری منجر به اخذ امتیازی از وزیر مذکور می گردد این چنینی اقدامی در این سطح حتما پاداشی در خور خواهد داشت که در دیدار آبان ماه جمعی از نمایندگان با رئیس جمهور محقق شد و در زمان مصافحه جناب عباسپور با آقای احمدی نژاد یکی از معاونین رئیس جمهور اقدام عباسپور را در مجلس به آقای احمدی نژاد یادآوری می نماید و نتیجه اینکه نماینده بوئین زهرا بیشتر مورد توجه و تفقد قرار می گیرد و نماینده مردم شهرستان بوئین زهرا زمان را برای اجابت خواسته ای به نفع حوزه انتخابیه مناسب می بیند و به فکر مردم شال می افتد و از رئیس جمهور سؤال می نماید که یکی از بخش های حوزه انتخابیه ام خواهان فرمانداری است آیا شدنی است یانه؟ (نقل به مضمون) که جواب مثبت آقای احمدی نژاد را می شنود ولذا جناب نماینده به سرعت هر چه تمامتر نامه را نوشته و رئیس جمهور نیز در هامش نامه دستور پیگیری را صادر می نماید.

فعلا این نامه کانون آتش افروزی در منطقه شده که متاسفانه به علت عدم درایت جناب عباسپور و سوءاستفاده از گشاده دستی رئیس جمهور اتفاق افتاده است و باعث شده تمام رشته هایی را که در چند سال گذشته دلسوزان منطقه بافته بودند پنبه گردد.

 • نماز جمعه شال:

دوستان شالی که کار را تمام شده می پنداشتند، با نادیده گرفتن این مثل قدیمی که «سیبی که بالا میرود تا پائین بیاد هزار تا چرخ می خورد!» از زبان امام جمعه شهرشان و از تریبون نمازجمعه شال اعلام اتمام کار نمودند و غافل از این که  سایر مناطق فقط تماشاگر موضوع نخواهند بود. جالبتر اینکه امام جمعه محترم اضافه کرده: «بنده اگر احتمال می دادم این قضیه ظلم به کسی است قطعاً قدمی برنمی داشتم.» سؤال اینجاست که ایشان با توجه به کدام معیار اجتهادی و ترازوی قانونی چنین واقعه ای را مصداق ظلم به کسی نمی داند؟!

 • اجتماع و اعتراض:

با لو رفتن! ماجرای نامه عباسپور، مردم خمشگین دو منطقه دانسفهان و اسفرورین دست به تجمعات اعتراضی زدند که در این بین مردم اسفرورین علاوه بر تجمعات داخل شهر، تجمعی هم در خیابان پاستور پایتخت ترتیب دادند که منجر به صدور دستور رسیدگی فوری به خواسته مردم معترض از سوی مسئولین نهاد به وزارت کشور شد و فعلاً مسئولین با اصرار بر رسیدگی و حل مشکل موجود، خواهان آرامش اسفرورینی ها شده اند کما اینکه تا وقتی مردم اسفرورین شاهد این تلاش مسئولین باشند آرامش خود را حفظ خواهند کرد.

 • نماینده تاکستان:

قانون نمایندگان را وکیل تمام مردم حوزه انتخابیه تلقی می نماید ولی این اصل قانونی نیز مانند بسیاری از امور دیگر بر بنای بی قانونی گذاشته شده و مهندس رجب رحمانی با اقداماتش نشان داده که یک نماینده مجلس نه نماینده کل مردم حوزه انتخابیه بلکه می تواند نماینده کسانی باشد که به ایشان رای «آری» داده اند. خب! با توجه به این عرف غلط و مذموم مشخص می گردد در زمانی که عباسپور برای بخش کوچکتر از حوزه انتخابیه اش دستور فرمانداری را اخذ می کند ایشان خود را به بیراهه زده و شاهد و نظاره گر تضییع حق بخش بزرگتر شهرستان و حتی استان را که در حوزه انتخابیه اش قرار دارد می باشد. به چه دلیل؟ فقط به این دلیل که اسفرورینی ها در انتخابات به ایشان اقبال نشان نداده اند و زمان را برای تسویه حساب مساعد دیده و ....

ولی غافل از آنکه تاریخ نشان داده که اسفرورینی ها مشکلات بزرگتری را هم در طول سالیان گذشته از پیش رو برداشته اند و موضوع فرمانداری نه تهدید برای اسفرورینی ها بلکه یک فرصت برای مهندس رجب است که برادری خود را ثابت نماید و گرنه ما اسفرورینی ها در احقاق حق خویش مصرً و جدیًت و حمًیت لازم را دارا هستیم.

 • حاج آقا اسلامی:

حاج آقا اسلامی را از نزدیک زمانی شناختم که در جوار ایشان توفیق سفر حج نصیبم گشت. در طول سفر ایشان عنایت ویژه ای به حقیر و دوست عزیزم حاج عمران داشتند به نحوی که در مواقع فراغت از مناسک با ایشان درددل های منطقه را بازگو می نمویم و ایشان هم در پی ارشاد. ایشان اصرار داشتند که یک نماینده استانی است و منتخب تمام مردم استان و شایسته نیست که به نفع یک منطقه اقدام نمایم و بحق در ماجرای اخیر نشان داد که شخصیتی چون ایشان بر حرف خویش استوار بوده و حامی سر سخت بحث وحدت و در غیر اینصورت به نفع هیچ منطقه و بخشی اقدامی نخواهد کرد. این عمل ایشان را می توان با اقدامات دو نماینده شهرستان بوئین زهرا و تاکستان مقایسه کرد و قضاوت نمود که کدام یک بر ترازوی عدل، از انصاف برخوردار است؟

 • تحلیل

از یک منظر تحلیل گرانی می گویند که عباسپور به جهت اینکه کار فرمانداری را به نفع شال تمام شده فرض کرده خواسته که در یک اقدام انتحاری پروژه را به نام خویش و نه به نفع خویش تمام نماید. ولی عده ای دیگر بر این تحلیل استوار که هدف والاتر حاج روح الله بر این امر صورت گرفته که تا حد توان خاستگاه قدرتِ شیخ قدرت  یعنی منطقه خیارج و دانسفهان را در شهرستان بوئین زهرا به تحلیل بَرَد و در یک هدف پائین تر حمایت مردم شال را در مقابله با حامیان شیخ قدرت به نام خویش بیمه نماید. اگر این تحلیل را درست فرض نمائیم خود به خود موضع مهندس رجب قابل پیش بینی است و دور از ذهن نخواهد بود که یک پیمان نانوشته ای بین دو نماینده تاکستان و بوئین زهرا در پیشبرد این استراتژی یعنی ضعف شیخ کهنسال به وجود آمده باشد و در منظر ایشان هدف دست یافتنی است و فقط با تاکتیک هایی باید از عوارض طرح کاسته شود.

 • هشدار!

متصور آن است که این اقدام آقای عباسپور و حامیان شهرستانی و استانی ایشان محال است که مطابق برنامه محقق گردد و نصیحت دوستانه و سربسته اسفرورینی ها به جناب فرهنگی پیشین و نماینده امروزی این است که در مرام لوتیان و رادمردان رسم نیست که نمک خورده و نمکدان بشکنید بگذریم!

هشدار به آن جهت گویم که این دوستان بدانند که از هر کجا جلوی اقدام خویش را بگیرند منفعت کرده و گرنه با این روش بر سر قبری ناله می کنید که مرده ای دربر ندارد.

 • وامّا

مدیران آکادمیک ورد زبانشان این است که همیشه باید از تهدیدها بهره برد و آن را تبدیل به فرصت کرد. این موضوع نشان داد که اسفرورین امروز نیاز به یک همگرایی نخبگان دارد و این همگرایی نه بر یک طرح احساسی و انتحاری ره انجامی که سرانجامش بر همگان آشکار؛ بلکه بر یک اصول عقلانی باید استوار گردد. مجمع نخبگانی که تمام نخبگان شهر را با هر گرایشی تأکید می کنم با هر گرایشی زیر یک چتر گرد آورده و در مواقع حساس و بحرانی قدرت اقناع افکار عمومی اسفرورین را داشته و نقشه جامع آینده را برای همشهریان ترسیم نموده و با یک هم افزایی عُقلایی مسیر حرکت به سمت حصول اهداف را نشانه گذاری نماید.

 • ودر انتها

حق همین است اگرچه باشد تلخ              به شقاوت کشد قضاوت بلخ

/ 12 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هموطن

کاری که رجب وامیر می خواستند برای ماانجام دهند خودمان ان را انجام دادیم .با همین بضاعت کم وهمت مسولین شهری .

اتهام

صدرا کجایی ؟ علی صادقی کجایی ؟اقای فخار کجایی ؟ دیدید که یه شبه نمیشه فرمانداری گرفت .شما که می گفتید همه چیز رو باخت دادیم؟

علی محمدرضایی

با سلام اینجانب دو سه سال پیش یکبار به شما عرض کردم که اسفرورینی ها هیچ گونه اقدامی نمی کنند بلکه همیشه فقط به اقدام شالی ها اعتراض میکنند و به همین علت جلوی پیشرفت را میگیرند. حالا مگر وحی منزلست که فقط یک فرمانداری می دهند اسفرورینیها هم بعدا برن فشار بیارن فرمانداری بگیرند. شما هنوز به فرق شال با اسفرورین پی نبرده اید. رای غالب شالی ها به هرکس باشد وی نماینده می شود اما رای اسفرورینها اینجوری نیست. در نهایت اعتقاد بنده این است که این دو شهر باید یکی شود و با یک فرمانداری.

مفا...

جالب بود مثل همیشه "مفا"

9 دی

با سلام در استانه 9 دی دیدن فیلم قلاده های طلا خالی از لطف نیست .مخصوصا جاسوس از اب درامدن معاون وزیر اطلاعات وقت اقای دکتر جواد رخ صفت که به اعدام محکوم شد.

مهرعلیان

سلام ممنون که اطلاعات جامعه ای در اختیارمان گذاشتید کم وبیش شنیده بودم .در این شرایط که (کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من )یکی شدن و زیر یک چتر رفتن همه نخبگان شهر موجب آن خواهد بود که از بارش این تگرگهای سیل آسا خسارت کمتری ببینیم.بهتر است پیش از مرگ ناقوس را به صدا درآورده

مهرعلیان

سلام ممنون که اطلاعات جامعه ای در اختیارمان گذاشتید کم وبیش شنیده بودم .در این شرایط که (کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من )یکی شدن و زیر یک چتر رفتن همه نخبگان شهر موجب آن خواهد بود که از بارش این تگرگهای سیل آسا خسارت کمتری ببینیم.بهتر است پیش از مرگ ناقوس را به صدا درآورد.نه اینکه بعد از مرگ سهراب کاسه چه کنیم چه کنیم را بر سر هم بشکنیم

صدرا

برادر عزيز"اتهام" جان! بحث فرمانداري و اين حرفها نيست بحث روند غلطه كه منجر به از دست دادن فرصت ها مي شه كه مثلا فرمانداري، دانشگاه، بيمارستان، شهرداري منسجم و حرفه اي، فضاهاي فرهنگي شهري و .... از زمره ي اونهاست ...اينجا بايد يه كلمه حرف زد و هزار كلمه حرف براي تفسير اون يه كلمه! oh my god [اوه]

همشهری

انجمن نخبگان را جهت پیشبرد امور تشکیل دهید

نصرت اله فتحی

سلام. شعاروعمل اصلی ما در راستای وحدت باشدوسپس با گفت وگو وپیگیری های جدی وهمه جانبه حق خودرا احیاوتثبیت نماییم.اول وحدت داخلی وبعدوحدت استانی تاحصول نتیجه.