ازدواج در اسفرورین قدیم

  • آیا می دانید که در آن دوران خیلی از زوج ها تا شب عروسی موفق به دیدار همدیگر نمی شدند و کل مراحل ازدواج توسط والدین صورت می گرفت.
  • آیا می دانید که عروس خانم ها فاصله بین منزل خود و خانه داماد را با اسب طی می کردند.

آیا می دانید که در اسفرورین قدیم فقط دلاک ها بودند که سفره عروسی را پهن می کردند و لاغیر.

آیا می دانید مراسم عروسی سه روز بود و هرروز به نامی بود: ١-چاراکشون   ٢-خل بندون ٣- ویه برون
آیا می دانید که آقا داماد بالای سر عروس نارنج پرت می کرد و برای بیشتر پرتاب کردن و حول نشدن، روزهای قبل از عروسی را با پرتاب سنگ تمرین می کرد.
آیا می دانید در روزگاری نه چندان دور عروس خانم ها حق نداشتند در نزد اقوام همسر چیزی را تناول نمایند و یا با صدای بلند حرف بزنند. آیا می دانید در آن زمان ها پدر و مادر حق نداشتند در نزد بزرگتر ها بچه های خود را به اسم صدا بزنند و یا به آنها توجه نمایند و آنها با اسامی نا متعارف صدا می زدند. آیا می دانید در اسفرورین قدیم عروس خانم ها حتما می بایست «یاشماق» بگیرند (گوشه روسری خود را به نحوی می بستند که دهان و قسمتی از بینی را می پوشاند) آیا می دانید در آن زمان عروس خانم ها بجای سلام کردن به بزرگترها می بایست با خم کر دن سر ادای سلام را در می آوردند. آیا می دانید در روزگاری نه چندان دور، عروس خانم ها برای نشان دادن مزیت و سحرخیز بودن خویش سحرگاه هان محوطه جلوی درب منزل را آب و جارو می کردند. و...
/ 6 نظر / 25 بازدید
فریدون شعبانی

ووووووووووووو................ آیا میدانید هنگام آوردن عروس به خانه بخت حتما" می بایست زیر نارنجی که توسط داماد پرت مشد عبور کند.

بهروز

خوب نبود عمو قلی[نیشخند]

ثریا از دروازه شال

واقعا فکر می کنید در قدیم اینجوری بوده خیلی از این رسوم بد الان هم در خیلی از خانواده ها اجرا میشه ودر جاهایی هم که اجرا نمیشه اجرا کنندگان را مذمت می کنند.

میرزاقلی

آیا میدانید که معیارهای انتخاب مادر شوهر برای انتخاب عروس توانایی آزا اوچیندن ‘ سرگاه بروندن‘ سون آزندن ‘ کلاگا دروتن ‘ ماگاوو را شسته سا بدان ‘ ماگاوا بچردنستن ‘ ونون دوستن بوده است.

امید

جالب اما بسیار تلخ و ناراحت کننده بود [گریه]

مهدی دانسفهانی

سلام دوست من چقدر مطالب قشنگی گذاشتی خیلی جالبه اگه راضی باشی از وبلاگت کبی کنم و در وبلاگم استفاده کنم . التماس دعا